Ekonomi

Rus Gazprom Liderinden Özbekistan ve Kazakistan ile değerli temas

Özbekistan Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Miller, Mirzamahmudov ve Akçulakov arasında gerçekleştirilen görüşmede iktidar alanında iş birliği ele alındı.

DOĞALGAZ SEVKİYATI KONUŞULDU

Görüşmede, Rus doğal gazının Kazakistan üzerinden Özbekistan’a arzı, ön teknik inceleme sonuçları, doğal gaz sevkiyatının mevcut olanakları ve taraflar arasında Ocak ayında imzalanan yol haritasının uygulanmasına ilişkin konular ele alındı. tartışıldı.

Görüşmede taraflar, üçlü çalışmanın bir sonraki aşamasına geçişin hızlandırılması ve bir sonraki üçlü toplantının kısa sürede organize edilmesi konusunda mutabık kaldı.

Geçtiğimiz ay Gazprom Lideri Aleksey Miller ile Özbek Enerji Bakanı Corabek Mirzamahmudov arasında gerçekleştirilen görüşmenin ardından taraflar arasında doğal gaz alanında iş birliğine yönelik yol haritası imzalandı.

ÜÇLÜ GAZ BİRLİĞİ

Havaların soğumasıyla birlikte iç tüketimin arttığı Özbekistan’da doğalgaz sorunu baş gösterdi. Kasım 2022’de Rus tarafı Özbekistan ve Kazakistan’a teklifte bulunarak Özbek tarafına doğal gaz arzını da içeren Üçlü Gaz Birliği’nin kurulmasını önerdi.

Bunun üzerine Özbekistan Enerji Bakanı Corabek Mirzamahmudov, Rusya’dan Özbekistan’a doğal gaz sevkiyatlarının birlik şeklinde değil, doğrudan ikili ticari anlaşmalar temelinde yapılabileceğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu