Haber

Köy köy dolaşıp sağlık taramaları yapıyorlar.

Köy köy dolaşıp sağlık taramaları yapıyorlar.

Ahlat İlçe Sağlık Müdürlüğü köylerde taşınabilir sağlık hizmeti veriyor

BİTLİS – Bitlis’in Ahlat İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri köy köy dolaşarak vatandaşların sağlık taramasını yapıyor ve bilgilendirme eğitimleri veriyor.

Sağlık Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda taşınabilir sağlık hizmetlerini sürdüren Ahlat İlçe Sağlık Müdürlüğü, ilçenin köylerine giderek sağlık hizmeti sunarak vatandaşları bilgilendiriyor. Planlanan program kapsamında 1 doktor ve 4 hemşireden oluşan sağlık ekibi her hafta bir köye giderek ilk duyuruyu yaparak halkı bir araya topluyor. Daha sonra vatandaşların sorunlarını dinleyen sağlık ekibi, köylülere tansiyon, şeker ölçümü ve çeşitli tetkiklerle sağlık taraması yapıyor. Sağlık ekipleri ayrıca köy okulunu ziyaret ederek el yıkama, diş fırçalama gibi konularda bilgiler vererek öğrencilere diş fırçası hediye ediyor.

Sağlık ekibi ayrıca Uludere köyüne giderek köydeki kadınlara sağlık taraması yaptı. Konuyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Ahlat İlçe Sağlık Müdürü Dr. Cansu Cengiz, her hafta ilçedeki bir köye giderek vatandaşlara sağlık taraması ve bilgilendirme yaptıklarını belirterek, “Taşınabilir sağlık hizmeti hattında hizmet veriyoruz. Bakanlığımızın genelgesiyle bugün Ahlat’ın Uludere köyüne geldik. Köye gelmeden önce cami minaresinden anons yaparak köy halkımızın sağlığını koruduk.” Onları da servise davet ettik. Ayrıca köy okulundaki öğrencilere diş ve hijyen eğitimi verdik, onlara diş fırçası ve çeşitli ikramlar verdik. Köy kurslarında kadınlara bulaşıcı hastalıklar, kanser ve taşınabilir KETEM aracımız hakkında bilgiler verdik. Amacımız her hafta bir köye gitmek. Biz de halkımızı bu programa davet ettik. Sizleri katılmaya davet ediyoruz” dedi.

Gezici sağlık taramasından geçen 65 yaşındaki Fadime Yürüyen, kapılarına gelen gezici sağlık hizmetinden çok memnun olduklarını belirterek, “Bu faaliyetten çok memnunuz. Bazen hastaneye gidemiyoruz. . Tansiyonumuz veya şekerimiz olduğunda okuma-yazma yapamıyoruz. Buraya gelip bizimle ilgilenen doktorlara teşekkür ediyoruz.” “Tansiyonumuzu, şekerimizi ölçtüler ve bize bilgi verdiler. Çok teşekkür ederim” dedi.

egirdir-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu