Teknoloji

108 MP 3’lü Kameralı, 66W Hızlı Şarjlı ve OLED Ekranlı HUAWEI nova 10 SE Nasıl? İşte HUAWEI nova 10 SE İncelemesi!

Kısa bir mühlet evvel orta sınıf premium akıllı telefonlar ortasına yeni katılan Huawei nova 10 Pro ve nova 10 incelemelerini sizlerle paylaşmıştık hatırlarsanız. Bu ailede yer alan bir öbür seçenek de nova 10 SE modeliydi. Sonunda bu telefon da elimize ulaştı; bu kısımda ayrıntılarıyla yakından tanıyacağız.

Bu model, nova 9 SE’nin halefi. Sahip olduğu özellikleriyle orta sınıf akıllı telefonlar ortasına katılıyor, lakin ekseriyetle bu sınıfta görmediğimiz, daha çok üst segment telefon modellerinde yer alan kimi özellikler içeriyor ve bunlarla rakipleri ortasında öne çıkan bir model oluyor.

Tasarımıyla çok şık bir model. Yıldızlı Gümüş, Yıldızlı Siyah ve Mint Yeşili renkleriyle bulunabilen telefonun ardında en dikkat çeken yanı kamera bloğu. Huawei, nova 10 Pro ve nova 10 modellerindeki Yıldız Halkası tasarım çizgisini sürdürürken burada 2 büyük kamera formunda alan açmış fakat bir farklılık olarak bunlardan alttakinin içine 2 lens sığdırmış. Bu tasarım biçimi genel görünümüyle çok beğenilen duruyor.

nova 10 SE, yalnızca 7.39 mm kalınlığında bir telefon. Ayrıyeten 184 gram tartısında. Hafif ve ince tasarımı, hoş işlenmiş tasarım ayrıntılarıyla birlikte telefonun elde âlâ durmasını sağlıyor. Telefonun kenarları kavisli yapıda gelirken, bu defa düz bir ekran tercih edilmiş. Böylelikle kavisli ekranlı telefonlardan fazla, düz ekranı tercih eden kullanıcılar aradıklarını bu telefonda bulabilecekler.

nova 10 SE’nin ekranı 6.67 inç büyüklüğünde OLED panelden oluşuyor. Yeni serinin öteki modellerinde olduğu üzere OLED ekranın kullanılması sayesinde bu telefonda da gerçek renk üretimi sağlanıyor. OLED, renk gamını geliştiren değerli bir etken ve bu sayede telefon DCI-P3 geniş renk gamının tam olarak kapsanması sağlanıyor. 1 milyarın üzerinde renk üretebilen bu ekran yakından baktığınızda hakikaten de çok hoş bir imaj sunuyor. 2400×1080 piksel çözünürlüğünde manzara üretebilen ekranın tazeleme suratı 90Hz, dokunmatik örneklem suratı ise 270Hz. Bu sayede ekran sırf hoş manzara üretmiyor, tıpkı vakitte bunu kullanım noktasında da hissettiriyor.

Bu ortada ekranda özelleştirebileceğiniz Always On ekran seçeneklerini görebiliyorsunuz. Temalar ortasından AOD seçenekleri kısmından ekranda yer vereceğiniz arayüzleri seçebiliyorsunuz. Burada geniş seçenekler yer alıyor. Bunlar HarmonyOS işletim sisteminin yeni özellikleri ortasında yer alıyor. HarmonyOS hakikaten hudutlarını bir oldukça genişletmiş durumda. Huawei’nin uygulama marketi AppGallery’nin genişleyen uygulama ağı ve öte yandan işletim sistemine gelen öteki yeniliklerle birlikte Huawei’nin telefonlarında artık Android işletim sistemli akıllı telefonlardan daha fazlasını sunduğunu söylemek mümkün. Google servislerini GSpace yoluyla çalıştırabiliyor ve Android uygulamalarını yükleyebiliyorsunuz. Google Chrome’un tersine kolay bir web tarayıcıdan fazlası olan Petal Search ve Google Haritalar uygulamasına uygun bir alternatif olarak Petal Haritalar telefonda mevcut durumda. Biraz daha ayrıntılı olarak incelediğinizde daha fazlasının bulunduğunu da göreceksiniz.

AppGallery’den aradığınız çabucak her uygulamayı bulabiliyorsunuz. Netflix, Spotfy, Disney+, Instagram, Facebook, Twitter üzere tanınan uygulamaları meselesiz halde indirip kullanabiliyorsunuz. Kıymetli bankacılık uygulamaları da var, fakat bunlar yetmez ise, o vakit Android markete girip oraya da bakabilirsiniz. Bunun için AppGallery’den GSpace uygulamasını yüklemeniz kâfi olacak. GSpace’e girdiğinizde burada kıymetli uygulamaların yer aldığını göreceksiniz. Bunlar ortasında Gmail, YouTube üzere Google’ın değerli uygulamaları yer alıyor. Daha fazlasını da Android uygulama marketinden basitçe indirebiliyorsunuz.

Telefonun arayüzünde hoş özellikler var. Mesela ana ekrandaki uygulamaları bir ortaya grupladığımız klasörleri daha geniş olarak da kullanabiliyoruz. Klasöre basılı tuttuğunuzda açılan menüden “Genişlet”i seçerek klasörü büyütebiliyor ve tekrar tıpkı formda “Daralt” diyerek eski formuna döndürebiliyoruz.

Eğer akıllı saat ya da kulaklık üzere kullandığınız diğer Huawei aygıtlar varsa, telefondaki Super Cihaz kısmından başka Huawei aygıtları bir ortada görebiliyor ve bunları tek tıklamayla birbirine bağlayabiliyor, bilgilerine erişebiliyorsunuz. Arayüzde daha çok sayıda kullanışlı seçenek var, bunları telefonu bir mühlet kullandıktan sonra fark ediyorsunuz zati.

nova 10 SE geniş yazılım özelliklerine gerekli olan donanım dayanağını de sağlıyor. Telefonda işlemci olarak Qualcomm’un başarılı yonga setlerinden Snapdragon 680G yer alıyor. 8 çekirdekli yapıda bu işlemci 2.4 GHz frekansında güç sağlayabiliyor.Grafik işlemci olarak da Adreno 610 bulunuyor. Böylelikle uygulama kullanımları ve oyunlarda yeterli performans sağlanabiliyor.

nova 10 SE’de 8 GB RAM ve 128 GB depolama alanı mevcut. Ayrıyeten Sanal RAM özelliği ile birlikte 8 GB RAM’e + 3 GB Sanal RAM desteği yapabiliyorsunuz. Yani depolama alanının 3 GB’lık kısmını RAM olarak kullanabiliyorsunuz. Böylelikle art planda çok fazla uygulama açıldığında ya da RAM yetersiz kaldığında Sanal RAM devreye diriyor ve performansa katkı sağlıyor. Değerli bir özellik.

nova 10 SE’nin bataryası da 4500 mAh kapasitesinde. Bu batarya gün uzunluğu rahat bir kullanım sağlayacak ölçüde. Ağır kullanımlarda da yeterli bir dayanım gösteriyor. Ayrıyeten performans modu ve güç tasarruf modunu etkinleştirebiliyorsunuz.

Önemli bir ayrıntı: nova 10 SE’nin kutusundan 66W SuperCharge şarj cihazı çıkıyor. Pek çok rakipte telefon kutusundan yalnızca kablonun çıktığını görüyoruz. Fakat Huawei, telefonlarında aygıtın desteklediği en yüksek şarj aygıtına yer veriyor, bununla da kalmıyor, telefonun müdafaa kılıfına da kutu içeriğinde yer veriyor. Ayrıyeten ekrana dikkatli bakarsanız, ekranın üzerine ekran muhafaza bandının uygulanmış olduğunu da görüyorsunuz.

Şimdi gelelim kameralara. nova 10 SE, başarılı kamera yeteneklerine sahip bir telefon. Geride 108 MP ana kameranın yer aldığı 3 lensli kamera konseyimi mevcut. Orta sınıf akıllı telefonlar ortasında 108 MP pek gördüğümüz bir kamera seçeneği değil. O nedenle nova 10 SE, bu özelliğiyle onlardan ayrışıyor.

Burada 108 MP’lik ana kamera, evvelki kuşakla karşılaştırıldığında, ışık hassasiyetindeki HM6 1/1.67 inç Muhteşem PD AF Sensörü, HM2’ye kıyasla yüzde 123 oranında uygunlaştırılmış. Öte yandan f/1.9 diyafram açıklığı ve çok çerçeveli Füzyon algoritması ile birlikte telefonun kamera performansı selef modele nazaran bir epey artırılmış durumda. Bu ana kamera ile hakikaten gündüz şartlarında olduğu üzere geceleri de hoş fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Telefonda bir Gece modu da yer alıyor ve burada yapacağınız çekimlerde, ortam ışığına nazaran değişken bir müddette çeşitli pozlama şartlarını devreye sokarak ortaya hoş sonuçlar çıkartabiliyor nova 10 SE. 108 MP fotoğraf çekmek istediğinizde, kamera arayüzünden Yüksek Çözünürlük moduna alabiliyor ve böylelikle ayrıntıları varlıklı fotoğraflar elde edebiliyorsunuz. Tekrar üst bardan AI modunu etkinleştirerek, yapay zekanın her şarta uygun sonuçlar üretmesini sağlayabiliyorsunuz. Burada seçenek çok. Bu kamera arayüzü, öbür yeni Huawei modelleriyle birebir yapıda tasarlanmış ve geniş seçenekler sunuyor. Bunlardan biri de Vlog özelliği oluyor. Telefonu İkili Görünüm moduna aldığınızda, yaratıcı Vlog çekimleri yapabilmeniz için ön ve art kameraları birebir anda kullanarak çekim yapabiliyorsunuz. Burada isterseniz selfie kamerası ile yapılan çekimi, art kamera ile yapılan çekime resim-içinde-resim yoluyla yer verebiliyor ya da yan yana getirebiliyorsunuz. Ayrıyeten kameraların zum yeteneklerinden de faydalanabiliyorsunuz.

nova 10 SE’de ana kameranın altında yer alan 2’inci kamera dairesi içinde çift kamera bulunuyor. Bunlardan biri 8 MP ölçüsünde geniş açılı kamera olurken, oburu ise 2 MP makro lens. Geniş açılı kamerayı kullanarak 112 derecelik geniş açılı çekimler yapılabiliyor. Makro kamera ile de 4 cm’den sujenin yakın plan fotoğraflarını çekebiliyorsunuz. Bu seçenekler de çok tesirli çalışıyor ve hoş kareler yakalamanıza imkan tanıyor.

Telefonun ön kamerası da 16 MP ölçüsünde. f/2.2 diyaframlı lens, başarılı portre fotoğrafları çekebiliyor, ayrıyeten tıpkı art kamerada olduğu üzere Full HD görüntü kaydı yapabiliyor.

Bu ortada bahsetmeden geçmeyelim. Telefonda parmak izi sensörü, yan tarafa yerleştirilmiş. Bu sensör süratli ve hakikat halde çalışıyor. Tek biyometrik tanıma metodu bu değil. Ön kamera yoluyla yüz tanıma özelliğini de kullanabiliyorsunuz.

Sonuç

Evet, sonuç olarak Huawei nova 10 SE, orta sınıf akıllı telefonlar ortasında dikkati çekecek ölçüde hoş bir seçenek oluyor. Bilhassa tasarımı ve ekranıyla biz çok beğendik. Kameralarıyla da albenisini pekiştiriyor telefon. Cazibeli duran ve kullanışlı bir model. Çalışma ve pil performansı da yerinde. Gerek uygulama çalışma suratları gerek genel kullanımıyla akıcı bir tecrübe yaşatıyor. AppGallery ve Android marketin bir ortada bulunması da uygulama konusunda seçeneği genişletiyor. Bu manada şu sıralar güzel düzeyde bir orta sınıf akıllı telefon arayışında olanlar için kullanışlı bir seçenek olacaktır kanaatindeyiz. Fiyatı ise 12 bin 999 TL biçiminde.

Huawei nova 10 SE ile ilgili daha fazla bilgi için: https://consumer.huawei.com/tr/phones/nova10-se/

CHIP Notu: %91

+ Hoş tasarım
+ OLED ekran
+ Performaslı çalışıyor
+ 108 MP ana kamera
+ Pil ömrü
+ AppGallery, GSpace ile Android desteği

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi: EMUI 12
İşlemci: Qualcomm Snapdragon 680G
Çekirdek: 8
İşlemci Suratı: 2.4 GHz & 1.9 GHz
Ekran Teknolojisi: OLED
Ekran Boyutu: 6.67 inç
Ekran Çözünürlüğü: 1080×2400 px
Bellek (RAM): 8 GB
Grafik İşlemci: Adreno 610
Dahili Depolama: 128 GB
Arttırılabilir Hafıza: Yok
Ön Kamera: 16 MP
Arka Kamera: 108 MP & 8 MP & 2 MP
Batarya: 4500 mAh
Parmak İzi Okuyucu: Var
Yüz Tanıma: Var
Wi-Fi: 802.11 bgnac
Bluetooth: 5.0
GPS: Var
LTE: Var
NFC: Var
FM Radyo: Yok
Boyutlar: 162 x 75 x 7.4 mm
Ağırlık: 184 gr.

Sponsorlu İçerik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler